Blog

Antologia Odrodzenie Bogini – o projekcie

28 listopada 2020 1819 views

Odrodzenie Bogini to antologia poezji celebrująca kobiecą moc i nawołująca do akceptacji kobiecości. Czytelnik znajdzie w niej wiersze dziesięciu autorów, z których każdy inaczej, na swój sposób, odnosi się do kobiecości. Jest mistycznie i baśniowo, ale także humorystycznie, sensualnie, filozoficznie. Na pewno jest to poezja niestandardowa, odznaczająca się wysokim poziomem, nawołująca do refleksji i rozwoju.

Zamów tutaj

***

Projekt „Odrodzenie Bogini” powstał w zastępstwie innego projektu, który przyszedł mi do głowy wcześniej, a który nazywać się miał „Oblicza kobiety”. Po przemyśleniach stwierdziłam, że kobieta oblicz ma naprawdę wiele, a obejmuje je w pełni pojęcie Bogini – żeńskiej mocy, dzięki której te oblicza mogą się przejawiać.

Moce kobiety są zachwycające, takowe jak Matki Ziemi. Kobiety dają życie. Z tego powodu świat mężczyzn ma pewnego rodzaju kompleks niższości. Systemy patriarchalne zaprzeczają kobiecemu geniuszowi, sile intuicji, naszej zdolności do kochania, która jest odmienna od miłości mężczyzny.

Patriarchat chce, abyśmy zaprzeczały naszej seksualności – ponieważ jest bardzo potężna i ma wielką władzę nad mężczyznami. Nie umniejszając mężczyznom, charakter naszych uczuć jest inny. Nasz orgazm oraz droga do niego są inne niż u mężczyzn. Po orgazmie nie jesteśmy słabe i senne jak mężczyźni, jesteśmy pełne energii.

Jesteśmy istotami seksualnymi i mamy prawo do wyrażania seksualności bez uprzedmiotowienia lub poniżenia. Prawda jest taka, że jesteśmy święte. Nasze ciała są stworzone przez Boga. Nie ma nic złego w naszej seksualności. Tłumienie jej powoduje problemy psychiczne, depresję, brak kreatywności.

Jesteśmy Boginiami i powinniśmy być w ten sposób traktowane. Stąd właśnie ten projekt – pragnę aby kobiety celebrowały swoją kobiecość, żeby doceniły kim są, zagłębiły się w siebie.

Absolutnie nie jestem feministką. Potrzebujemy różnic między mężczyznami i kobietami – jeśli znikną różnice, zniknie atrakcyjność i zniknie miłość. Mamy różne cechy i potrzebujemy ich, aby wzrastać jako świadomi ludzie.

Szanujmy zarówno Kobietę-Bogini-Substancję, jak i Mężczyznę-Boga-Esencję. Matriarchat już był, patriarchat przemija – czas na równowagę sił – i po to właśnie musimy obudzić Boginię.

***

Kobieta-Bogini nie boi się swojej kobiecości. To kobieta, która akceptuje swoją ciemność i celebruje swoje światło. Jest świadoma możliwości i mocy, które w niej tkwią. Zna magię życia i uznaje jego świętość.

Bogini to kobieta magnetyczna. Gdy wchodzi do pomieszczenia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni czują jej siłę i obecność.

Ma potężną energię seksualną, która przebija się przez całe jej jestestwo i stanowi źródło mocy, inspiracji i żywotności. Jest niezwykle zmysłowa i nieustraszona, erotyczna. Angażuje się w seks, aby dzielić się boskością.

Jest kobietą poszukującą prawdy, zakochaną w miłości, odczuwającą jedność z Wszechświatem. Jest wcieloną szczodrością, obdarowuje wszystkich.

Jest wybaczeniem. Jest dziękczynieniem. Jest radością. Jest wolnością. Jest mądrością.

Widzi Boga w sobie i w innych. Szanuje całe stworzenie. Jest Boginią.

Agnieszka R. Lisztwan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *